Kněžice trávozelená – The green shield bug (Palomena prasina)

25.4.2017 se mi podařilo narazit na tohoto brouka. Jedná se o kněžici, ale nevím jestli to je kněžice trávozelená nebo zelená. Podle Wikipedie se od sebe liší zakřivením hlavové desky, ale vůbec netuším, co tím je vůbec myšleno. Pokud někdo ví, který druh kněžice to je, dejte vědět.

Video:

Fotky:

P1050357

Nějaké info z Wikipedie:

Kněžice trávozelená – The green shield bug (Palomena prasina)

Kněžice trávozelená (Palomena prasina) je ploštice z čeledi kněžicovitých.

Kněžice trávozelená má 12 až 13,5 mm na délku a má široceoválné tělo. Zbarvení od jara do podzimu je zelené s jemnými tmavými tečkami, na podzim se mění s klesající teplotou jejich barva na hnědou nebo červeno-hnědo, po přezimování jsou opět zelené. Křídelní membrána je tmavá. Její hlavová deska je zakřivená na předním okraji konkávně směrem dovnitř. To odlišuje tento druh od podobné kněžice zelené Palomena viridissima jehož okraj je konvexně vypouklý. U obou druhů má štítek (scutellum) má stejnou barvu, jako je barva těla. Druhý článek tykadel je stejně dlouhý jako třetí, čtvrtý a pátý jsou načervenalé.

Druh je rozšířen od severní Afriky přes Evropu až po střední Asii. Ve střední Evropě je tento druh nejběžnější a směrem k severu se vyskytuje vzácněji. Kněžice žijí na bylinách a listnatých stromech na mnoha suchých až vlhkých stanovištích.

Kněžice trávozelená je polyfágní, dává přednost životu na listnatých stromech, jako jsou olše a lípy, na keřích, na kopřivách nebo bodlácích. Vyskytuje příležitostně v zahradách a zemědělství ve větším počtu, ale není příliš škodlivá. Mladé nymfy sájí na vegetativních částech potravinářských plodin, a dospělci sají především na zrajících plodech a semenech. Dospělci přezimují v suchých a chráněných místech pod stromy a vracejí se od května do porostů hospodářských plodin.

———–

The green shield bug (Palomena prasina) is a shield bug of the family Pentatomidae. It may also be referred to as a green stink bug, particularly outside of Britain, although the name green stink bug more appropriately belongs to the larger North American stink bug, Acrosternum hilare. The adult green shield bug ranges in the colour of their backs from bright green to bronze, without any substantial markings. Green shield bugs are a very common shield bug throughout Europe, including the British Isles, and are found in a large variety of habitats, including gardens. They have been found as far north as 63° N latitude.

In Europe, the bright green shield bugs appear in May, having hibernated as imagos during the winter. They fatten for a month and then mate in June. The imago’s coloration changes over the summer months from green to greenish browns even bronze , after which the life cycle will end. Mating is back-to-back. The female lays her eggs in hexagonal batches of 25 to 30, and a single female will lay three to four batches. After the eggs hatch, the green shield bug enter a larval stage (which is really their first nymphal stage) where, in general, they remain together in sibling communities. This is made possible by the excretion of an aggregation pheromone. In case of danger, another pheromone is released which causes dispersal. The larval stage is followed by four more nymphal stages as well as moulting between each one. The green shield bug displays different colouration during each nymphal stage, light brown, black or green-black, and in the final stage, the imago, is bright green with short wings. Usually the imago stage is reached in September, with hibernation occurring in November.

(Wikipedia)

Leave a comment

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑